Liderul PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, afirmă că PNL îşi menţine propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact naţional care să stabilească priorităţile României pentru următoarele 6 luni şi că PNL este pregătit să contribuie la o soluţie.
"Partidul Naţional Liberal îşi menţine propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact naţional care să stabilească priorităţile României pentru următoarele 6 luni. PNL este pregătit să contribuie la o soluţie. Dar o soluţie corectă, asumată, transparentă şi construită în interesul real al României", afirmă Bolojan într-o postare pe Facebook.
El notează că România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparenţă, reguli clare şi respect pentru principiile democratice.
"Jocurile de culise şi trădările şi-au arătat limitele. Ce se construieşte fără principii, fără seriozitate şi fără onestitate nu poate rezista", argumentează liderul liberal.
Guvernul Veştea nu a primit votul de învestitură al Parlamentului, luni seară, astfel că procedura desemnării unui premier trebuie reluată.
Preşedintele PSD Sorin Grindeanu a declarat, după ce Guvernul Veştea a picat la votul de învestitură din Parlament, că PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR.
