Ţoiu: După explozia dronei ruseşti de la Galaţi răspunsul diplomatic şi militar al României a avut o componentă internaţională puternică. Unul dintre primii aliaţi puternici ai acestui efort diplomatic a fost Italia

Ţoiu: După explozia dronei ruseşti de la Galaţi răspunsul diplomatic şi militar al României a avut o componentă internaţională puternică. Unul dintre primii aliaţi puternici ai acestui efort diplomatic a fost Italia

Ministrul de Externe Oana Ţoiu afirmă că după explozia dronei ruseşti de la Galaţi răspunsul diplomatic şi militar al României a avut o componentă internaţională puternică, unul dintre primii aliaţi puternici ai acestui efort diplomatic fiind Italia, care a suplimentat prezenţa militară în România. ”I-am mulţumit în aceste zile ministrului de Externe al Italiei, Antonio Tajani, şi el la rândul său a exprimat continuarea prezenţei pe flancul estic şi sprijinul pentru România”, spune Ţoiu.

”După explozia dronei ruseşti de la Galaţi răspunsul diplomatic şi militar al României a avut o componentă internaţională puternică. Unul dintre primii aliaţi puternici ai acestui efort diplomatic a fost Italia. Solidaritatea între aliaţi se manifestă şi prin declaraţii oficiale, ele au o forţă reală mare dar una care nu este întotdeauna uşor de tradus imediat pentru cetăţeni sau în beneficii directe. Uneori însă se văd imediat deciziile concrete luate în baza prieteniei dintre ţări. Italia, după discuţiile ce au urmat incidentului din Galaţi, a suplimentat prezenţa militară în România”, scrie ministrul pe Facebook.
Ea a precizat că în iunie au sosit un detaşament format din 180 de militari, piloţi şi personal tehnic şi 4 aeronave Eurofighter Typhoon. De atunci au executat împreună cu militarii Forţelor Aeriene Române misiuni de poliţie aeriană sub comandă NATO.
”Două dintre aceste avioane au urmărit ieri drona şi asta contează pentru consolidarea interoperabilităţii între Forţele Aeriene Române şi cele aliate. Toţi suntem mândri de pilotul român - meritul îi aparţine şi este însoţit de excelenta coordonare şi muncă de echipă cu aliaţii. I-am mulţumit în aceste zile ministrului de Externe al Italiei, Antonio Tajani, şi el la rândul său a exprimat continuarea prezenţei pe flancul estic şi sprijinul pentru România”, relatează Oana Ţoiu.
Ea anunţă că, în toamnă, împreună cu Secretariatul General al Iniţiativei Central Europene din Italia, Ministerul Afacerilor Externe va găzdui o conferinţă ministerială a ţărilor membre, unde se va discuta şi despre componenta de Apărare comună prin combaterea dezinformării.
MApN a fost in aceste zile pe baricade şi în combaterea dezinformărilor care însoţesc fiecare incident, notează ministrul.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră