O colecţie de scrisori oferite lui Jeffrey Epstein cu ocazia împlinirii vârstei de 50 de ani în 2003 includea o notă semnată ”Donald” şi un desen al unei femei dezbrăcate, potrivit unui articol publicat joi de Wall Street Journal şi citat de CNN. La rândul său, Trump a anunţat că intenţionează să dea în judecată Wall Street Journal şi pe Rupert Murdoch, iar la puţin timp după aceea a anunţat că i-a cerut procurorului general, Pam Bondi, să publice un alt set de documente din investigaţia legată de Epstein.
Desenul, care înfăţişa sânii unei femei şi o semnătură „Donald” plasată în zona pubiană, era însoţit de mai multe rânduri de text dactilografiat, conform publicaţiei. Scrisoarea se încheia cu mesajul: „La mulţi ani – şi fie ca fiecare zi să fie un alt secret minunat.”
Într-un interviu acordat marţi Wall Street Journal, Trump a negat că el ar fi scris acea scrisoare sau că ar fi realizat desenul şi a ameninţat că va da în judecată ziarul dacă publică informaţia.
„N-am desenat niciodată o imagine în viaţa mea. Nu desenez femei,” a declarat el, potrivit publicaţiei. „Nu e limbajul meu. Nu sunt cuvintele mele”.
Trump a promis că va da în judecată Wall Street Journal şi pe Rupert Murdoch, susţinând că el şi secretara de presă a Casei Albe, Karoline Leavitt, i-au avertizat să nu publice povestea şi că scrisoarea este „falsă.”
Ca răspuns la articol, Trump a postat joi seară pe Truth Social că i-a ordonat procurorului general Pam Bondi „să producă orice şi toate mărturiile relevante ale Marelui Juriu, sub rezerva aprobării instanţei.” Pam Bondi a răspuns rapid pe platforma X că este pregătită să facă acest lucru vineri, deşi obţinerea acordului din partea judecătorilor ar putea dura semnificativ mai mult.
„Având în vedere cantitatea ridicolă de publicitate acordată lui Jeffrey Epstein”, a scris Trump pe platforma sa Truth Social, „i-am cerut procurorului general Pam Bondi să producă toate mărturiile relevante ale Marelui Juriu, sub rezerva aprobării instanţei.”
Deşi mărturiile marelui juriu reprezintă un set diferit de documente - care ar putea include informaţii despre victimele lui Epstein - Trump a sugerat că publicarea acestora ar pune capăt controversei legate de faptul că administraţia sa nu şi-a respectat promisiunea de a desecretiza toate dosarele.
„Această ESCROCHERIE, perpetuată de democraţi, ar trebui să se termine chiar acum!” a scris Trump.
La două minute după publicarea postării lui Trump, procurorul general i-a răspuns pe platforma X cu următorul comentariu:
„Preşedinte Trump – suntem pregătiţi să cerem mâine instanţei desecretizarea transcrierilor marelui juriu.”

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.