Un fost consul onorific al Regatului Unit în Ecuador, eliberat teafăr în urma unei răpiri

Un fost consul onorific al Regatului Unit în Ecuador, eliberat teafăr în urma unei răpiri

Un fost consul onorific al Regatului Unit în oraşul portuar Guayaquil, în Ecuador, Colin Armstrong, a fost eliberat ”teafăr”, după ce a fost răpit sâmbătă, anunţă miercuri poliţia. relatează AFP.

”Unităţile noastre l-au eliberat pe cetăţeanul Collin A (...). El este în prezent teafăr şi nevătămat. Nouă persoane au fost arestate”, anunţă pe X comandantul poliţiei Cesar Zapata.

Diplomatul a fost eliberat pe un drum către provincia de coastă Manabi (sud-vest), care se învecinează cu provincia Los Ríos, a anunţat un ofiţer, fără să ofere alte detalii.

Comandantul poliţiei a difuzat o forografie în care Armstrong apare cu braţele încrucişate şi purtând un chipiu de poliţist, în picioare, între doi ofiţeri în uniformă.

Ministrul ecuadorian de Interne Mónica Palencia a confirmat eliberarea diplomatului, un antreprenor agricol în vârstă de 78 de ani.

”Mulţumită muncii @PoliciaEcuador şi unităţilor sale, Armstrong a fost salvat”, scrie pe pe X, confirmând arestarea a nouă persoane.

”Noi nu permitem impunitatea. Poliţia continuă” să lucreze la dosar, anunţă ea.

Diplomatul a fost răpit împreună cu partenera sa, sâmbătă în zori, de la ferma sa, în contonul Baba.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră