Vladimir Putin a răspuns la planul înaintat de Ucraina şi de aliaţii săi europeni în primele ore ale zilei de duminică, când a propus negocieri „directe”, „fără precondiţii”, între Rusia şi Ucraina, care să înceapă pe 15 mai la Istanbul, în Turcia. Această poziţie, anunţată imediat după expirarea armistiţiului de trei zile proclamat unilateral pentru Ziua Victoriei, amână însă posibilitatea de a stabili încetarea focului cerută de Kiev şi, de altfel, între timp, Moscova şi-a reluat atacurile cu drone asupra Ucrainei.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Liderul de la Kremlin a spus că aceste discuţii ar trebui să se concentreze pe „cauzele profunde ale conflictului”.

„Nu excludem posibilitatea ca, în timpul acestor negocieri, să se poată conveni asupra unei noi încetări a focului, o încetare a focului nouă, autentică, care să fie respectată nu numai de Rusia, ci şi de partea ucraineană, ceea ce ar fi primul pas către o pace durabilă pe termen lung”, a adăugat el.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

„Încetarea necondiţionată a focului nu este precedată de negocieri, prin definiţie”, a reacţionat preşedintele francez Emmanuel Macron, vorbind cu jurnaliştii la coborârea din tren în oraşul polonez Przemysl, la întoarcerea din vizita în Ucraina, relatează Franceinfo. „Cred că acest lucru este inacceptabil pentru ucraineni, deoarece ei nu pot accepta negocieri în timp ce continuă să fie bombardaţi”, a adăugat el.

În opinia preşedintelui francez, Vladimir Putin „caută o cale de urmat, dar încearcă mereu să câştige timp”.

„Trebuie să rămânem fermi alături de americani şi să spunem că încetarea focului este necondiţionată, apoi putem discuta despre restul”, a adăugat el.

La rândul său, Donald Trump a dat asigurări că va „continua să lucreze cu ambele părţi” pentru a pune capăt conflictului din Ucraina. Preşedintele american a salutat, într-o postare pe Truth Social, „o potenţială mare zi” în urma propunerii liderului rus. „Gândiţi-vă la sutele de mii de vieţi care vor fi salvate odată cu sfârşitul, sperăm, al acestei interminabile «băi de sânge» (...) Voi continua să lucrez cu ambele părţi pentru a mă asigura că acest lucru se întâmplă”, a promis şeful Casei Albe.

Pe teren, Rusia a lansat peste 100 de drone împotriva Ucrainei peste noapte, la scurt timp după expirarea armistiţiului de trei zile decretat unilateral de Moscova, au anunţat forţele aeriene ucrainene.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.