Poliţia franceză caută încă două femei “radicalizate” în investigaţia privind autovehiculul încărcat cu butelii de gaz din apropierea catedralei Notre-Dame, anchetă în cadrul căreia au fost arestate deja patru persoane, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Doi suspecţi noi, în vârstă de aproximativ 20 de ani, au fost arestaţi miercuri pentru că aveau legături cu automobilul Peugeot 607 abandonat în centrul Parisului.

Cele două femei căutate ar fi fiicele proprietarului maşinii – care se afla în vizorul autorităţilor pentru că a susţinut idei islamiste. El a fost arestat marţi, dar a fost eliberat ulterior, tocmai pentru că s-a prezentat la poliţie duminică pentru a raporta dispariţia fiicelor sale împreună cu maşina familiei.

Tot marţi au mai fost reţinuţi o femeie de 29 de ani, precum şi un bărbat de 34 de ani, care erau deja în vizorul serviciilor de informaţii franceze. Aceştia se află încă după gratii.

Autovehiculul Peugeot 607 nu avea plăcuţe de înmatriculare, iar poliţiştii au descoperit mai multe butelii de gaz pline în portbagaj şi una goală pe scaunul din faţă.

“Maşina era goală, ca şi cum ar fi fost abandonată. Noi credem că încerca să ducă la capăt un test”, a declarat o sursă apropiată anchetei.

De asemenea, semnalizarea de avarie a autovehicului a fost lăsată pornită pentru a atrage atenţia persoanelor care traversau zona.

Nu a fost descoperit niciun dispozitiv de detonare a buteliilor de gaz în maşina parcată pe Quai de Montebello, la doar câţiva metri de catedrala Notre-Dame.

Mai multe documente cu înscrisuri în arabă au fost găsite în interiorul autovehiculului.

Autorităţile sunt îngrijorate că maşina a staţionat timp de două ore în apropiere de Notre-Dame, o zonă turistică aglomerată, unde parcarea este interzisă, deşi mai multe persoane au alertat poliţia.

Peste 200 de persoane şi-au pierdut viaţa în atentatele teroriste care au zguduit în ultimul an şi jumătate Franţa.

De asemenea, autorităţile franceze rămân în alertă maximă de atentate teroriste, după ce liderii ISIS au făcut un apel pentru lansarea de noi atacuri în Hexagon.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Citește și...