Paza de Coastă greacă anunţă vineri că a salvat peste 400 de solicitanţi de azil, în ultimele 24 de ore, în largul Insuliţei Gavdos, situată în sudul Insulei Creta, în estul Mării Mediterane, relatează AFP.
O operaţiune de salvare a fost desfăşurată joi seara de către poliţia portuară greacă şi Agenţia europeană FRONTEX, în vederea salvării a 352 de persoane de la bordul unui vapor de pescuit, potrivit Pazei de Coastă.
Potrivit agenţiei semioficale elene de presă ANA, operaţiunea s-a desfăşurat la 30 de mile marine (55,5 kilometri) în largul Gavdos, un punct de trecere obişnuit, în ultimii ani, a unor persoane care vin din Asia, Africa sau Orientul Mijlociu, către Europa.
Potrivit primelor informaţii, vaporul cu migranţi a fost reperat de către o navă FRONTEX, iar o navă a Pazei de Coastă şi patru cargouri aflate în apropiere au participat la operaţiunea de salvare.
Persoanele salvate urmau să fie transferate într-un centru provizoriu de primire, la Palaiochora, în Creta, unde se va desfăşura procedura de înregistrare şi identificare.
Joi dimineaţa, alt grup de aproximativ 40 de migranţi a fost reperat de către Paza de Coastă pe o coastă a Insuliţei Gavdos.
Ele au fost transferate în centrul din Creta, potrivit unui comunicat oficial.
Niciun detaliu nu a fost făcut public despre originea persoanelor salvate.
Grecia, care se află la frontiera externă a Uniunii Europene (UE) în sud-estul Mării Mediterane, este una dintre principalele uşi de intrare în Europa a unor persoane care fug mai ales din calea unor războaie şi sărăciei, în căutarea unui viitor mai bun.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.