Negocieri cu privire la programul nuclear iranian au început vineri, la Geneva, între ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi şi omologii săi britanic David Lammy, francez Jean-Noël Barrot şi german Johann Wadephul şi cu şefa diplomaţiei Uniunii Europene (UE) Kaja Kallas, a constatat un jurnalist AFP.
Europenii vor să profite de această oportunitate pentru a relansa negocieri asupra dosarului nuclear iranian şi a acorda o şansă diplomaţiei, în a opra zi de Război între Iran şi Israel.
Secretarul general al ONU Antonio Guterres cere tuturor părţilor implicate în război şi ”părţilor potenţiale” să dea ”o şansă păcii”.

UN Secretary General Antonio Guterres:
— TRT World Now (@TRTWorldNow) June 20, 2025
Confrontation between Israel and Iran is escalating rapidly with terrible toll
Expansion of the conflict could ignite fire no one can control; we must not let that happen
I have a simple and clear message: Give peace a chance
Trust… pic.twitter.com/43HB7fdMbz
”Pentru părţile din conflict, părţile ptenţiale în conflict şi Consiliul de Securitate, care reprezintă comunitatea internţaională, am un mesaj simplu şi clar: daţi o şansă păcii”, a cerut Guterres într-o reuniune a Consiliului de Securitate, la New York.
Atacul Israelulul este o ”trădare” a procesului diplomatic cu Statele Unite, a denunţat vineri ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi, care este negociatorul-şef în dosarul nuclear iranian, în faţa membrilor Consiliului ONU al Drepturilor Omului, la Geneva, înaintea întâlnirii cu omologii săi din UE.

Seyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of #Iran, took the floor at the @UN Human Rights Council in Geneva on 20 June 2025.#HRC59 pic.twitter.com/Tk6qDhBouU
— UN Human Rights Council (@UN_HRC) June 20, 2025
”Am fost atacaţi în mijlocul unui proces democratic. Urma să ne întâlnim cu americanii la 15 iunie pentru a elabora un acord foarte promiţător”, a declarat Abbas Araghchi cu puţin înainte să se înmtâlnească cu omologii săi din Franţa, Regatul Unit şi Germania la un hotel mare la Geneva.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...