Iranul a confiscat petrolierul Ocean Koi în Golful Oman, pe fondul unei presupuse încercări de a perturba exporturile de petrol ale ţării, a anunţat vineri presa de stat iraniană, citând un comunicat al armatei, relatează Reuters.
Petrolierul, aflat sub pavilionul Barbados, transporta petrol iranian şi „a încercat să prejudicieze şi să perturbe exporturile de petrol profitând de condiţiile regionale”, potrivit Teheranului.
Petrolierul – care se află sub sancţiuni americane din februarie – a fost escortat către coasta de sud a Iranului şi predat autorităţilor judiciare, scrie presa de stat.
Nu este clar cui îi era destinată încărcătura.
Confiscarea a avut loc după ce forţele americane şi iraniene s-au ciocnit în Strâmtoarea Ormuz, care leagă Golful Persic de Golful Oman.
Iranul a închis în mare parte strâmtoarea, o cale de transport pentru aproximativ o cincime din fluxurile mondiale de petrol, înainte de izbucnirea războiului SUA-Israel împotriva Iranului, pe 28 februarie.




























