Acuzaţiile de amestec rus în alegerile din SUA, ”inventate” cu scopul de a-l delegitima pe Trump, afirmă Putin în conferinţa de presă de sfârşit de an

Acuzaţiile de amestec rus în alegerile din SUA, ”inventate” cu scopul de a-l delegitima pe Trump, afirmă Putin în conferinţa de presă de sfârşit de an
Acuzaţiile de amestec rus în alegerile din SUA, inventate cu scopul de a-l delegitima pe Trump, afirmă Putin în conferinţa de presă de sfârşit de an (Foto: Twitter)

Acuzaţiile de amestec rus în alegerile prezidenţiale americane din 2016 au fost ”inventate” cu scopul de a-l ”delegitima” pe Donald Trump, iar contactele cu echipele candidaţilor sunt o ”practică obişnuită”, a declarat joi Vladimir Putin în tradiţionala sa conferinţă de presă de la sfârşitul anului, relatează AFP.

”Toate aceste lucruri au fost inventate de oameni care se află în opoziţie faţă de Trump pentru a-i delegitima munca”, a declarat liderul de la Kremlin.

Putin, care candidează la al patrulea mandat de preşedinte în martie 2018, a anunţat joi că va candida ca independent şi şi-a exprimat speranţa să fie susţinut de mai multe formaţiuni  politice şi nu doar de Rusia Unită, partidul său.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră