Tânăr, salvat de jandarmii din Bistriţa-Năsăud după ce a fost urmărit de un urs/ El şi-a abandonat treptat din lucruri, inclusiv motocicleta - FOTO, VIDEO

Tânăr, salvat de jandarmii din Bistriţa-Năsăud după ce a fost urmărit de un urs/ El şi-a abandonat treptat din lucruri, inclusiv motocicleta - FOTO, VIDEO
FOTO: Jandarmeria Bistriţa-Nasaud

Un tânăr de 24 de ani care era urmărit de un urs, într-o zonă împădurită din judeţul Bistriţa-Năsăud, a fost salvat de jandarmi. El şi-a abandonat treptat din lucruri, inclusiv motocicleta cu care se deplasa, pentru a încerca să scape. Tânărul a fost găsit epuizat şi în stare de şoc, fiind transportat la spital.

Potrivit Jandarmeriei, incidentul a avut loc vineri seară. 

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud au fost sesizaţi, prin 112, de către un tânăr de 24 de ani care le-a semnalat că este urmărit de un urs, în zona împădurită dintre localităţile Rebrişoara şi Coşbuc.

El se deplasa în zonă cu motocicleta şi făcuse o pauză în momentul în care a observat ursul.

”În încercarea de a se îndepărta de pericol, tânărul şi-a abandonat treptat din lucruri, precum şi motocicleta. Echipajul de jandarmi a menţinut permanent legătura cu tânărul, care se afla în stare de panică. Intervenţia s-a desfăşurat în condiţii dificile, generate de terenul accidentat şi de vizibilitatea redusă”, a arătat Jandarmeria.

Tânărul a fost găsit în stare de şoc şi epuizare fizică, fără a i rănit însă. El a fost dus de jandarmi până la locul unde a putut fi preluat de un echipaj de prim-ajutor şi transportat la spital.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră