Patru membri corespondenţi au fost aleşi, prin vot secret, de Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită în sesiunea din 24 iunie.
Cei aleşi sunt: Corin Braga - Secţia de filologie şi literatură, Daniel-Costin Beltiţă - Secţia de ştiinţe matematice, Sergiu Coşeri - Secţia de ştiinţe chimice şi Alida Timar-Gabor - Secţia de ştiinţe geonomice.
De la începuturi şi până în prezent, Academia Română a reunit peste 1.700 de membri - fondatori, titulari, corespondenţi şi de onoare, din ţară şi din străinătate, aleşi în timpul vieţii sau post-mortem.



























