Echipa Real Madrid a câştigat duminică meciul de acasă, cu formaţia Mallorca, scor 4-1. şi este lider neînvins în Spania. Într-un alt meci din etapa a cincea, Atheltic Bilbao a învins la Elche, scor 4-1

Pentru Real Madrid golurile au fost marcate de Valverde 45+3, Vinicius Junior 72, Rodrygo 89 şi Rudiger 90+3.  Madrilenii nu l-au putut utiliza pe Karim Benzema, care este accidentat.

La Elche, pe stadionul Martinez Valero, Athletic Bilbao s-a impus cu scorul de 4-1 după ce la pauză conducea cu 4-0. Pentru Bilbao au marcat Fernandez Mercau 9 autogol, Sancet 14 penalti, Nico Williams 22 şi Alex Berenguer 44. Gazdele au redus din diferenţă prin Ponce, în minutul 59.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În clasamentul La Liga conduce Real Madrid (15 puncte), urmată de FC Barcelona (13 puncte), Villarreal, Athletic Bilbao şi Atletico Madrid – fiecare cu câte 10 puncte.