WRC: Traseul Raliului din Insulele Canare, modificat în urma unei furtuni

WRC: Traseul Raliului din Insulele Canare, modificat în urma unei furtuni

Traseul raliului din Insulele Canare a trebuit să fie uşor modificat din cauza pagubelor provocate de furtuna „Thérèse” pe insulele spaniole în luna martie, relatează AFP.

Prea multe pagube şi o modificare a traseului cu mai puţin de două săptămâni înainte de competiţie. Organizatorii Raliului din Insulele Canare, care urmează să se desfăşoare în perioada 23-26 aprilie, au fost nevoiţi să modifice traseul unei etape de vineri. Care este cauza acestor perturbări? Furtuna „Thérèse”, care a lovit insulele spaniole în luna martie.

Organizatorii raliului au precizat că „pagubele cauzate în numeroase regiuni din Gran Canaria de recenta furtună care a lovit arhipelagul au obligat comitetul de organizare să reacţioneze rapid şi flexibil pentru a modifica programul prevăzut iniţial pentru etapa de vineri”.

„Prima zi completă a celei de-a 50-a ediţii a Raliului Insulelor Canare va include totuşi o buclă de trei probe speciale, care prezintă mai multe modificări.” Înainte de a se îndrepta către Spania, echipele din WRC vor trebui să înfrunte mai întâi drumurile şi potecile din Croaţia în weekendul 9-12 aprilie.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră