Formaţia Real Madrid a câştigat, sâmbătă seară, pentru a 14-a oară Liga Campionilor, învingând în finala disputată pe Stade de France, la Saint-Denis, echipa Liverpool, scor 1-0 (0-0).

Golul a fost marcat de Vinicius, în minutul 59.

În minutul 21, Liverpool a avut o bară la un şut al lui Mane de la marginea careului.

Un gol al lui Benzema (Real Madrid) din minutul 43 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion. Mai mulţi fani chiar au încercat să forţeze accesul în arenă.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, Van Dijk, Robertson – Henderson (Keita ’77), Fabinho, Thiago Alcantara (Firmino ’77) - Salah, Mané, Luis Diaz (Jota ’65). Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, F. Mendy – Modric (Ceballos ’90), Casemiro, Kroos – Valverde (Camavinga ’86), Benzema, Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Meciul a fost arbitrat de francezul Clement Turpin.

Partida a fost precedată de un moment artistic susţinut de Camila Cabello.

În tribună s-au aflat numeroase personalităţi, între care şi Mircea Lucescu, Ion Ţiriac, Ronaldo şi Rafael Nadal.