Serena Williams a câştigat cu 6-3 primul set al meciului din sferturile de finală ale AusOpen pe care-l dispută cu Simona Halep.. Meciul Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, şi Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, din sferturile de finală ale Australian Open, are loc pe Rod Laver Arena de la Melbourne Park, fără spectatori în tribune.

UPDATE - Williams a condus cu 2-0, după un break în ghemul secund, dar, rispind câteva puncte uşoare, americanca şi-a cedat serviciul în ghemul următor.

Halep a egalat la 2, scor la care Willims şi-a făcut din nou serviciul şi a revenit la conducere. Într-un ghem disputat, ce de-al şaselea, românca a ratat două ocazii de a face 3-3, iar Williams s-a desprins, la 4-2, după un nou break. Avantajul acestui break a fost suficient pentru ca Serena Williams să câştige primul set, cu 6-3, după 36 minute.

Învingătoarea dintre Halep şi Williams va evolua în semifinale cu japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3.

Naomi Osaka este condusă de Simona Halep cu 4-1 în întâlnirile directe, în timp ce cu Serena Williams are un palmares pozitiv, 2-1.

Japoneza a jucat următoarele meciuri cu Halep în carieră:

- 2018, Roma, turul al doilea: scor 1-6, 0-6;

- 2018, Indian Wells, semifinale: 6-3, 6-0:

- 2018, Australian Open, optimi: 3-6, 2-6;

- 2017, Miami Open, turul al doilea: 4-6, 6-2, 3-6;

- 2016, Roland Garros, turul al treilea: 6-4, 2-6, 3-6.

Cu Serena Williams:

- 2019, Rogers Cup, sferturI: 3-6, 4-6:

- 2018, US Open, finală: 6-2, 6-4;

- 2018, Miami Open, turul I: 6-3, 6-2.

ŞTIREA INIŢIALĂ - Williams conduce cu 9-2 în întâlnirile cu Halep, ultima victorie aparţinându-i româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019. În acelaşi an, cele două jucătoare s-au întâlnit şi la Australian Open, când Williams a câştigat în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, în optimile de finală.