Formaţia FCSB a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa cehă Viktoria Plzen, în prima etapă a grupei G a Ligii Europa.

23:55 FCSB a început grupele Ligii Europa cu un succes, scor 3-0 cu Viktoria Plzen

Golurile au fost marcate de Budescu '21 (penalti), '44 şi Alibec '72.

Vrba: Steaua a câştigat pentru că atunci când a avut lovituri libere le-a fructificat şi a fost tot timpul peste noi

1-0: Constantin Budescu a deschis scorul dintr-un penalti acordat uşor de arbitrul Andris Treimanis pentru o intervenţie a lui Hajek la Budescu.

2-0: Acelaşi Budescu a înscris golul de 2-0, de la 10 metri lateral stânga, cu un lob peste portar, de lângă Hejda.

3-0: Alibec a marcat din lovitură liberă de la aproximativ 20 lateral stânga, mingea fiind deviată de zidul format de cehi.

În minutul 17, Hrosovsky a ratat o ocazie importantă, trimiţând mingea în bară.

FCSB: Niţă – Benzar, Planic, Bălaşa, Junior Morais – Pintilii, Nedelcu – Golofca, Budescu (Man '83), Coman (Ov. Popescu '57) – Alibec (Gnohere '74). Antrenor: Nicolae Dică.

FC Viktoria Plzen: A. Hruska – Reznik, Hejda, Hajek, Limbersky – Zivulic (Horava '61), Hrosovsky – Petrzela (Zeman '80), D. Kolar, Kopic – Reznícek (Bakos '61). Antrenor: Pavel Vrba.

Cartonaşe galbene: Budescu '54 / Hrosovsky '34, Bakos '90+3

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Letonia, formată din Andris Treimanis (central), Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs (asistenţi), Raimonds Tatriks (rezervă), Aleksandrs Golubevs şi Edgars Malcevs (adiţionali).

La meci au asistat 20.714 spectatori.

UPDATE 23.37 FCSB conduce cu scorul de 3-0. A marcat Denis Alibec din lovitura libera

Denis Alibec a marcat in minutul 72 din lovitura libera

UPDATE 22:51 FCSB conduce cu scorul de 2-0 Viktoria Plzen, la pauză, în Liga Europa. Golurile au fost marcate de Budescu

Formaţia FCSB conduce cu scorul de 2-0 echipa cehă Viktoria Plzen, joi seară, la pauza meciului de pe Arena Naţională, contând pentru prima etapă a grupei G a Ligii Europa.

Primul gol a fost marcat de Constantin Budescu, în minutul 21, dintr-un penalti acordat uşor de arbitrul Andris Treimanis pentru o intervenţie a lui Hajek la Budescu.

Acelaşi Budescu a înscris golul de 2-0, în minutul 44, de la 10 metri lateral stânga, cu un lob peste portar, de lângă Hejda.

Înainte de joc, finanţatorul FCSB, Gigi Becali, s-a declarat extrem de optimist: "În seara asta nu mă poate bate nimeni, nici toată selecţionata lumii. Nu mă bate nici Real Madrid, nici Barcelona, nimeni. Sunt invincibil".

Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

FCSB: Niţă – Benzar, Planic, Bălaşa, Junior Morais – Pintilii, Nedelcu – Golofca, Budescu, Coman – Alibec. Antrenor: Nicolae Dică.

FC Viktoria Plzen: A. Hruska – Reznik, Hejda, Hajek, Limbersky – Zivulic, Hrosovsky – Petrzela, D. Kolar, Kopic – Reznícek. Antrenor: Pavel Vrba.

FOTO - Inquam Photos / Octav Ganea

Partida este arbitrată de o brigadă din Letonia, formată din Andris Treimanis (central), Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs (asistenţi), Raimonds Tatriks (rezervă), Aleksandrs Golubevs şi Edgars Malcevs (adiţionali).