CFR Cluj a câştigat Supercupa României pentru a patra oară după executarea loviturilor de departajare. Clujenii au învins, joi, la Ploieşti, cu 4-1 la penaltiuri pe FCSB. După 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0, şi nu s-au jucat prelungiri. Conform ROAF, dacă la finalul celor 90 de minute scorul este egal, se trece direct la executarea loviturilor de departajare. Formaţia CFR Cluj, campioana en-titre, a primit trofeul Supercupa României şi jucătorii şi-au primit medaliile de supercampioni.

Jucătorii de la CFR Cluj au primit Supercupa României şi medaliile pentru câştigarea trofeului

Au marcat de la 11 metri: Rondon, Păun, Chipciu, Camora / Radunovici.

Au ratat: Perianu (bară), Şut (balon apărat).

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Ciobotariu '72), Ben Youssef, Burcă, Camora – William Soares (Sigurjonsson '83), Hoban, Gâdea (Rondon '8) – Deac, Debeljuh (Păun '72), Costache (Chipciu '72). Antrenor Edward Iordănescu;

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Nedelcu, Haruţ, Panţîru – Moruţan (Şut '46), Oaidă (Creţu '46), Simion – Vână (Radunovici '46), Fl. Tănase (Istrate '46), Oct. Popescu (Perianu '46). Antrenor Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Debeljuh '30, Iordănescu (antrenor) '33, Deac '50 / Petrea (antrenor) '33, Radunovici '51, Nedelcu '84.

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu şi Marius Marica - Iulian Dima;

Observatori: Augustus Constantin şi Octavian Goga.

Meciul a opus câştigătoarea campionatului 20219/2020, CFR Cluj, câştigătoarei Cupei României, FCSB. Partida ar fi trebuit să se dispute anul trecut, dar a fost amânată din cauza pandemiei de coronavirus.