Formaţia U Craiova 1948 a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii 1 Casa Pariurilor.

Au marcat Bălan ‘45+6 (penalti), Baeten ’59 şi Compagno ’87.

În minutul 45+3, de la gazde a fost eliminat Iacob, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Penaltiul de pe finalul primei reprize a trebuit să fie repetat deoarece Iacob nu apucase să iasă de pe teren atunci când s-a executat lovitura prima dată.

Chindia: Căbuz – Martac, Căpuşă, P. Iacob, Corbu (Ioniţă ’63) – Neguţ, Dulca, Popadiuc (Matiş ’63), Jipa (Şerban ’79) – D. Popa – D. Florea (Şerban ’63). Antrenor: Emil Săndoi

U Craiova 1948: R. Popa – R. Negru, Kovavic, Diallo, Buşu – Asamoah (Miuţescu ‘90+2), Achim (Blidar ‘90+2) – Baeten, Sidibe (Raicea ’84), Van Durmen (Bauza ’65) – C. Bălan (Compagno ’84). Antrenor: Dan Vasilică

Cartonaşe galbene: Corbu ’25, Iacob ’31, ‘45+3 / Baeten ’25, Van Durmen ’26, Negru ‘68

Cartonaş roşu: Iacob ‘45+3

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Radu Ghinguleac, Ovidiu Artene - Claudiu Marcu

Observator: Costin Toma

U Craiova 1948 ocupă locul 13 în clasament, cu 18 puncte, în timp ce Chindia este pe 11, cu 19 puncte. Lider în clasament este CFR Cluj, care are 51 de puncte (19 jocuri). Pe poziţia a doua se află FCSB – 46 de puncte, iar pe 3 este FC Voluntari – 34 de puncte.