Tenismenul sârb Janko Tipsarevici şi-a anunţat retragerea din cariera de jucător profesionist la vârsta de 35 de ani, informează lequipe.fr.

Tipsarevici se retrage după Cupa Davis din noiembrie şi după o carieră de 16 ani, pentru a se dedica familiei şi academiei sale de tenis, urmând a deveni antrenor.

Afectat de accidentări, sârbul a căzut pe locul 257 ATP, după ce, în 2012, a fost pe locul 8 ATP, cea mai bună clasare a lui.

Tipsarevici a câştigat patru titluri la simplu, a mai jucat alte şapte finale (un trofeu la dublu şi alte trei finale) şi a strâns 8,5 milioane de dolari din tenis. În 2010, el a făcut parte din echipa Serbiei care a câştigat Cupa Davis.