Tenis de masă: Echipa feminină a României, vicecampioana europeană en titre, învinsă de China la debutul la CM

Tenis de masă: Echipa feminină a României, vicecampioana europeană en titre, învinsă de China la debutul la CM

Echipa feminină a României, vicecampioana europeană en titre, a debutat la Campionatul Mondial de la Londra 2026 împotriva deţinătoarei trofeului, naţionala Chinei.

În Grupa 1 din Stage 1A, tricolorele au avut parte de o confruntare de elită cu echipa Chinei, pe masa 1, în prim-plan, la OVO Arena Wembley.
Campioana mondială en titre s-a impus cu 3-0, în cele trei meciuri, în care româncele au profitat de anumite momente ale jocului şi au lovit cu curaj, pentru a surprinde, însă fără a putea întrerupe ritmul adversarelor.
Desfăşurarea întâlnirii România - China 0-3, la debutul în competiţie:
Adina Diaconu - Sun Yingsha 0-3 (10-12,5-11,6-11)
Andreea Dragoman - Kuai Man 0-3 (6-11,6-11,2-11)
Elena Zaharia - Wang Yidi 0-3 (6-11,4-11,6-11)
Pentru echipa României urmează întâlnirea cu Coreea de Sud, astăzi, de la ora 19:00, şi cea cu Taipei, duminică, tot de la ora 19:00, meciuri care vor stabili ordinea favoritelor pe tabloul principal.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor