Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost titular la AC Milan, în meciul pe care echipa lui, AC Milan, l-a câştigat, joi, în deplasare, cu Slavia Praga, în etapa a VI-a, ultima, a Grupei H a Ligii Europa.
Acesta a fost al treilea meci pe care portarul român, retras din echipa naţională, l-a disutat în tricoul formaţiie AC Milan, la care s-a transferat vara trecută. El a mai jucat o partidă în Serie A şi alta tot în Liga Europa.
AC Milan s-a calificat în 16-imile competiţiei.
Rezultate înregsitrate în meciurile de joi din Liga Europa:
Grupa A
ŢSKA Sofia - AS Roma, scor 3-1;
Young Boys Berna - CFR Cluj, 2-1.
Clasament: AS Roma - 13 puncte, Young Boys - 10, CFR Cluj - 5, ŢSKA Sofia - 5.
Grupa B
Dundalk - Arsenal Londra, 2-4;
Rapid Viena - Molde, 2-2;
Clasament: Arsenal - 18, Molde - 10, Rapid Viena - 7, Dundalk - niciun punct.
Grupa C
Bayer Leverkusen - Slavia Praga, 4-0;
- La oaspeţi, Nicolae Stanciu a intrat pe teren, în minutul 19, la scorul de 1-0.
Hapoel Beer Sheva - Nice, 1-0;
Clasament: Bayer - 15, Slavia - 12, Hapoel - 6, Nice - 3.
Grupa D
Standard Liege - Benfica, 2-2;
Lech Poznan - Glasgow Rangers, 0-2;
Clasament: Rangers - 14, Benfica - 12, Standard - 4, Lech Poznan - 3.
Grupa E
PSV Eindhoven - Omonia Nicosia, 4-0;
PAOK Salonic - Granada, 0-0;
Clasament: Eindhoven - 12, Granada - 11, PAOK - 6, Omonia - 4.
Grupa F
Napoli - Real Sociedad, 1-1;
Rijeka - AZ Alkmaar, 2-1;
Clasament: Napoli - 11, Real Sociedad - 9, AZ Alkmaar - 8, Rijeka - 4.
De la ora 22.00 au început partidele:
Grupa G
Braga - Zoria Lugansk, 2-0;
Leicester - AEK Atena, 2-0;
- La oaspeţi, fundaşul Ionuţ Nedelcearu a fost titular şi a jucat tot meciul.
Clasament: Leicester - 13, Braga - 13, Zoria - 6, AEK Atena - 3.
Grupa H
Sparta Praga - AC Milan, 0-1;
Celtic Glasgow - Lille, 3-2;
Clasament: AC Milan - 13, Lille - 11, Sparta Praga - 6, Celtic - 4.
Grupa I
Maccabi Tel Aviv - Sivasspor, 1-0;
Villarreal - Qarabag (amânat)
Clasament: Villarreal - 13, Maccabi - 11, Sivasspor - 6, Qarabag - 1.
Grupa J
Tottenham - Antwerp, 2-0;
Ludogoreţ - LASK Linz, 1-3;
- La gazde, atacantul Claudiu Keşeru a fost titular, a pasat la golul lui Manu, din minutul 48 şi a fost schimbat, în minutul 77.
Clasament: Tottenham - 13, Antwerp - 12, LASK - 10, Ludogoreţ - 0.
Grupa K
Wolfsberg - Feyenoord, 1-0;
Dinamo Zagreb - ŢSKA Moscova, 3-1;
Clasament: Dinamo Zagreb - 14, Wolfsberg - 10, Feyenoord - 5, ŢSKA Moscova - 3.
Grupa L
Slovan Liberec - Steaua Roşie Belgrad, 0-0;
Hoffenheim - Gent, 4-1.
Clasament: Hoffenheim - 16, Steaua Roşie - 11, Slovan - 7, Gent - niciun punct.
Primele două clasate din fiecare grupă s-au calificat în 16-imile Ligii Europa. Acestor 24 de formaţii li se adaugă opt din Liga Campionilor, echipele de pe locul 3 în fiecare grupă: FC Salzburg, Şahtior Doneţk, Olympiacos Pireu, Ajax Amsterdam, FC Krasnodar, FC Bruges, Dinamo Kiev şi Manchester United.
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.