La Gippsland Trophy, primele trei favorite, Simona Halep, locul 2 WTA, Naomi Osaka, locul 3 WTA, şi Elina Svitolina, lcoul 5 WTA, au ajuns în sferturile de finală.

Halep a trecut, cu scorul de 6-2, 6-4, de germana Laura Siegemund, locul 51 WTA, Osaka i-a cedat un set britanicei Katie Boulter, locul 371 WTA, pe care a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1, iar Svitolina a depăşit-o pe letona Jelena Ostapenko, locul 45 WTA, scor 6-7 (3), 6-3, 6-2.

Au mai obţinut calificarea Irina Begu, locul 79 WTA, după 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4), cu britanica Johanna Konta, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 5, belgianca Elise Mertens, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 7, după 7-6 (1), 6-3, cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 44 WTA şi cap de serie numărul 12, rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 9, după 6-4, 6-2, cu poloneza Iga Swiatek, locul 17 şi cap de serie numărul 6, estona Kaia Kanepi, locul 94 WTA, după 7-5, 6-1, cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 71 WTA, şi Karolina Muchova din Cehia, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 8, după 6-2, 4-6, 6-4, cu italianca Jasmine Paolini, locul 97 WTA.

După aceste rezultate, tabloul sferturilor de finală este următorul:

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova;

Kaia Kanepi - Karolina Muchova;

Elise Mertens - Elina Svitolina;

Irina Begu - Naomi Osaka.

Halep şi Alexandrova s-au mai întâlnit de două ori, scorul partidelor fiind egal. Halep s-a impus, la Cincinnati, în turul al doilea, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4, iar Alexandrova, la China Open, tot în turul al doilea, scor 6-2, 6-3. Ambele meciuri au avut loc în 2019.

Begu şi Osaka nu s-au mai întânit până acum.