Echipa UTA Arad a învins luni, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FCSB, căreia i-a administrat prima înfrângere din acest sezon. Doi jucători ai bucureştenilor au fost eliminaţi - Pantea şi Coman.

Meciul de la Arad a început bine pentru FCSB, care a avut ocazie în minutul 3 şi a deschis scorul prin Florinel Coman în minutul 4. În minutul 9 Olaru a ratat o ocazie uriaşă şi, din acel moment, soarta partidei s-a înclinat în favoarea gazdelor, care au dominat copios liderul din Superligă. Pantea a comis henţ în careu şi arbitrul a acordat un penalti controversat în minutul 13, iar Fabry a transformat în minutul 18, egalând. În minutul 45+4 Alexandru Pantea a primit al doilea galben şi a fost eliminat. În minutul 60 gazdele au trecut în avantaj, prin golul lui Cooper, iar Chiricheş s-a accidentat şi a fost înlocuit. Dezastrul bucureştenilor a fost completat de cartonaşul roşu primit de Florinel Coman, în minutul 83. FCSB a pierdut cu 1-2 la Arad, dar rămâne pe primul loc în clasament, iar UTA, cu 7 puncte, este pe locul 12.

UTA ARAD: Fl. Iacob - D. Rodrigues, Stolnik, I. Markov, Aly Abeid – Fabry (Holst 90), Marku, Freitas (Carp 79) - R. Pop (C. Mihai 90), Cooper (Vucenovic 64), Stahl (D. Dumitraşcu 79). ANTRENOR: Mircea Rednic

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş (Ngezana 77), Radunovic - Olaru, Ov. Popescu, Djokovic (V. Creţu 77) – Miculescu (Oct. Popescu 46), Compagno (Radaslavescu 69), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Stahl 13, Freitas 67, Stolnik 75, F. Iacob 86, Aly Abeid 86 / Pantea 17, 45+4, Compagno 63, Fl. Coman 75, 83

Cartonaşe roşii: Alexandru Pantea (FCSB) min. 45+4

Arbitri: George Cătălin Găman - Adrian Popescu, Raul Ghiciulescu - Marius Omuţ

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Viorel Flueran

Observator: Marcel Savaniu