Echipa Universitatea Cluj a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, în ultimul meci al etapei a 12-a. A fost a cincea înfrângere consecutivă a echipei covăsnene.

În meciul de la Cluj, Universitatea a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 34, când Silaghi a trimis în bara porţii adverse. În minutul 82 Dan Nistor a fost faultat în careu şi arbitrul Andrei Moroiţă a dictat penalti. Tot Nistor a transformat şi a deschis scorul, marcând al şaptelea gol stagional. U Cluj s-a impus cu 1-0 şi a urcat pe locul 8, cu 15 puncte, iar Sepsi OSK este pe 11, cu 12 puncte.

U CLUJ: P. Iliev - Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu (Oancea 28) – Cîmpanu (V. Gheorghe 67), Doukoure (I. Filip 75), Bic, R. Silaghi (Ianis Stoica 66)  - D. Popa (E. Manu 74), Nistor. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

SEPSI OSK: Niczuly - Ninaj, Bălaşa, Kecskes - Oteliţă, I. Gheorghe (Rondon 86), F. Junior (C. Matei 85), Fl. Ştefan - R. Varga (Kallaku 61), Safranko (Debeljuh 61), M. Ştefănescu. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Bic 86 / Ninaj 63, F. Junior 78

Arbitri: Andrei Moroiţă - Valentin Avram, Ionel Valentin Dumitru - Mircea Ardelean

Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Alexandru Vodă

Observator arbitri: Eduard Dumitrescu