Echipa Sepsi OSK a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, pe UTA Arad, în etapa a opta din Superligă. Aganovic a marcat în minutul 90+3 unicul gol al partidei.

Meciul de la Sf. Gheorghe a fost unul fără mari valenţe, iar fazele importante de poartă au lipsit aproape în totalitate. Arădenii au avut o bară, în minutul 43, prin Cooper, iar Fabry a executat bine o lovitură liberă, respinsă de Niczuly in extremis, în minutul 59. Gazdele au replicat prin şutul lui Ninaj, din careu, reţinut de Florin Iacob. Gazdele au marcat un gol superb, din lovitură liberă, în minutul 90+3, prin Aganovic, iar oaspeţii puteau egala la faza imediat următoare, însă au ratat prin Stahl, şi Sepsi s-a impus cu 1-0. Covăsnenii au 12 puncte şi sunt pe locul 6 în clasament, rămânând singura echipă neînvinsă din Superligă. Cu 7 puncte, UTA Arad ocupă poziţia a 14-a în clasament.

SEPSI: Niczuly - Oteliţă, M. Bălaşa (Aganovic 29), Ninaj, D. Ciobotariu - N. Păun(I. Gheorghe 60), J. Rodriguez, Alimi - R. Varga (Debeljuh 60), Safranko (Rondon 80), M. Ştefănescu (Francisco Junior 80). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

UTA Arad: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues, Benga (R. Stanciu 77), Stolnik, D. Dumitraşcu – Marku (Carp 46), Marcelo Freitas, Fabry - R. Pop (C. Mihai 46), Cooper (Vucenovic 62), Micovschi (Stahl 62). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: J. Rodriguez 58 M. Bălaşa 83 / Fabry 87

Arbitri: Marcel Bîrsan - Radu Ghinguleac, Marius Marchidanu - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Horia Mladinovici - Florian Vişan

Observator: Ioan Onicaş