Echipa Poli Iaşi a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia UTA Arad, într-un meci al etapei a 19-a din Superliga. Este prima victorie a ieşenilor după şase etape.

Englezul Harrison a înscris unicul gol al meciului, în minutul 78, când a trimis în plasă o pasă a lui Alin Roman. UTA a avut iniţiativa în prima repriză, în vreme ce ieşenii au dominat partea secundă. Cu această victorie, Poli Iaşi face 22 de puncte şi se află pe locul 11 în clasament. UTA ocupă poziţia a 12-a, tot cu 22 de puncte.

POLI IAŞI: S. Lung Jr. - Martac, F. Ilie, Katanec (S. Buş 70), R. Ispas – Jatoba (Tincu 90+4), Marchioni - A. Gheorghiţă (Stefanovici 70), A. Roman (R. Ion 90+4), Luis Phelipe (C. Itu 90) – Harrison. ANTRENOR: Leo Grozavu

UTA ARAD: Fl. Iacob - Căpuşă, Conte, Benga, Aly Abeid - Cr. Mihai, Carp (R.  Pop 88), Fabry (M. Freitas 58) - Micovschi, Luckassen (Cooper 11), Omondi. ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: F. Ilie 17, Katanec 67 / M. Freitas 74, Micovschi 78, Mircea Rednic 80

Arbitru: Marcel Bîrsan - Ovidiu Artene, Vladimir Urzică – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Horaţiu Mircea Feşnic - Doru Claudiu Lucaciu

Observator: Liviu Ciubotariu