Echipa FCU Craiova a învins sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a patra a Superligii.

În minutul 30 s-a acordat penalti pentru FC Botoşani, dar cu o fază suspectă de ofsaid, la care arbitrul de tuşă a ridicat fanionul. Au urmat 11 minute de discuţii şi analize în camera VAR, iar decizia finală a fost ofsaid la Mihai Roman, pe atacul moldovenilor. A fost cea mai lungă pauză cauzată de VAR din acest sezon, egalând recordul stabilit anul trecut, la meciul CS Mioveni-FC Argeş. În minutul 45+9 gazdele au avut o ocazie prin Pinson, care a fost lansat în careu, l-a depăşit pe Compagnucci, dar a şutat prost, pe lângă poartă. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 45+14, prin Bauza. Gazdele s-au complicat în careu, Sekou Sidibe a recuperat şi a pasat în faţa porţii, de unde Bauza a înscris.

Repriza secundă a început cu bara lui Bauza (min. 46) şi a continuat cu dubla ocazie a gazdelor – Sekou Camara şi Victor Dican, din minutul 61, dar chiar dacă au mai ratat Camara şi Mutombo (FC Botoşani), dar şi Chiţu (FCU Craiova), oltenii au reuşit să păstreze avantajul minim pe tabelă şi s-au impus cu 1-0. FCU Craiova a reuşit prima victorie a sezonului şi, cu trei puncte, este pe locul 11. FC Botoşani este pe locul 13, cu două puncte.

FC BOTOŞANI: Ducan - Mutombo, V. Dican, Şeroni (Ţigănaşu 64), Junior Pius – Cioiu (Zabou 74), Ed. Florescu, Olinga (A. Dragu 46) - Cărăuşu (G. David 46), M. Roman II (Sekou Camara 46), Pinson. ANTRENOR: Marius Croitoru

FCU CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Danny Henriques, Paramatti, Van Durmen - Asamoah, V. Achim (D. Albu 74) – Sidibe (Baeten 74), Bauza (V. Pop 90), Bahassa (Padula 46) - A. Chiţu (Blănuţă 90). ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Mutombo 45+10, A. Dragu 80 / Bahassa 14, Danny Henriques 80, Asamoah 89, Compagnucci 90+2, R. Popa 90+4, V. Pop 90+4

Arbitri: Iulian Călin - Ovidiu Artene, Alexandru Vodă - Cătălin Busi

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici - Marius Cristian Marchidanu

Observator: Marian Dorobanţu