Fotbalistul echipei Slavia Praga, Nicolae Stanciu, a înscris un gol în meciul câştigat, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Zlin, în etapa a XXVIII-a a campionatului Cehiei.

Slavia a revenit de la 0-1, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Potocny, în minutul 7, din penalti.

Stanciu a egalat în minutul 29. Pentru gazde a înscris şi Kuchta, în minutul 50.

Nicolae Stanciu a fost titular şi a rămas pe teren până în minutul 74.

Slavia Praga este lider în clasament, cu 74 de puncte, în timp ce Zlin ocupă locul 13, cu 29 de puncte.

Potrivit site-ului oficial al clubului ceh, Slavia a egalat un record de 40 de meciuri consecutive de campionat fără înfrângere. Recordul a fost stabilit de Sparta Praga în perioada 1943-1946.