Federaţia Europeană de Handbal (EHF) a renunţat la valoarea mai mare a golurilor marcate în deplasare la competiţiile pe care le organizează, informează lequipe.fr.
Decizia, anunţată după reuniunea Comitetul Executiv de la Ljubljana, va fi pusă în aplicare din sezonul 2022-2023 şi va fi valabilă la toate cupele europene şi la alte competiţii organizate de EHF.
În cazul în care se va înregistra o diferenţă egală de goluri după două jocuri dintr-o fază eliminatorie, se va trece la executarea loviturilor de departajare de la 7 metri.
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
Primul for european care a recurs la eliminarea regulii golurilor marcate în deplasare a fost UEFA, în urmă cu zece luni. La fotbal, în caz de diferenţă de goluri egală după două partide tur-retur se dispută prelungiri şi, dacă este nevoie, se trece la executarea loviturilor de departajare.
Noile prevederi au fost deja aplicate în acest sezon al cupelor europene.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=20689655&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.