Serena Williams a câştigat cu 6 - 3 primul set al meciului din sferturile de finală ale AusOpen pe care-l dispută cu Simona Halep.

Williams a condus cu 2-0, după un break în ghemul secund, dar, rispind câteva puncte uşoare, americanca şi-a cedat serviciul în ghemul următor.

Halep a egalat la 2, scor la care Willims şi-a făcut din nou serviciul şi a revenit la conducere. Într-un ghem disputat, ce de-al şaselea, românca a ratat două ocazii de a face 3-3, iar Williams s-a desprins, la 4-2, după un nou break. Avantajul acestui break a fost suficient pentru ca Serena Williams să câştige primul set, cu 6-3, după 36 minute.

Învingătoarea dintre Halep şi Williams va evolua în semifinale cu japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3.

Naomi Osaka este condusă de Simona Halep cu 4-1 în întâlnirile directe, în timp ce cu Serena Williams are un palmares pozitiv, 2-1.