Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României, învingând în sferturile de finală, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Petrolul Ploieşti.

Partida a fost marcată de o întrerupere de câteva minute spre final, cauzată de scandările suporterilor Petrolului.

Golul a fost marcat de Dumiter, în minutul 35.

Petrolul Ploieşti: C. Lungu - Bărboianu - Răuţă, Sîrghi, Ţicu - Pierce - Saim Tudor, Marinescu (Deac ’62), Meza Colli, Pol Roige (Ekollo ’81) – Arnăutu (Hamza ’61). Antrenor: Constantin Enache

Sepsi: Niczuly - Celea, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - Vaşvari - M. Ştefănescu, Deaconu (Achahbar ’46), I. Fulop, Carnat (Diaz ’77) – Safranko (Dumiter ’13). Antrenor: Leo Grozavu

Arbitri: Iulian Călin - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş - Cătălin Busi

Observatori: Bogdan Zamfirescu, Mihai Andrieş

Partida Politehnica Iaşi – Universitatea Craiova are loc tot miercuri (Stadionul Emil Alexandrescu, ora 20.30), iar joi se va disputa meciul Hermannstadt – FCSB (Stadionul Municipal Sibiu, ora 20.00).

Marţi s-a calificat în semifinale Dinamo, care a trecut cu scorul de 1-0 de echipa Academica Clinceni.