Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, de formaţia Gyor, scor 37-20 (19-12), într-un meci contând pentru Grupa B a Ligii Campionilor.

Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Evghenia Minevskaia, cu patru goluri, iar de la oaspete s-a remarcat Veronikca Kristiansen, cu nouă reuşite.

SCM Râmnicu Vâlcea rămâne fără niciun punct în grupă după şase meciuri. Echipa română are patru partide amânate din motive legate de pandemia de coronavirus (cu Podravka, Borussia - 2 şi turul cu Buducnost).

Rezultate anterioare ale formaţiei vâlcene: 21-28 cu Brest, 21-30 cu Odense, 20-30 cu ŢSKA, 31-38 cu Gyor şi 28-29 cu Buducnost.

Lider este Gyor, cu 16 puncte, din nouă jocuri, echipă umată de Brest (10), cu 14 puncte, ŢSKA Moscova (8), 13 puncte, Odense (10), cu 12 puncte, Buducnost (8), cu 7 puncte, Dortmund (8), cu 2 puncte, Podravka (7), tot 2 puncte, şi SCM, fără niciun punct.

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card.