Şahtior Donek este ultima echipă calificată în grupele Ligii Campionilor. Vicecampioana Ucrainei a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2, 0-2), după prelungiri, meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, cu Monaco, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei. Şahtior a câştigat partida tur, în Principat, cu 1-0. În retur, Monaco a condus cu 2-0 la pauză şi a ratat numeroase ocazii de a tranşa calificarea în favoarea ei în 90 de minute.

Şahtior Doneţk - Monaco, scor 2-2 (1-2, 0-2). În tur, 1-0.

Au marcat: Marlos '74, Aguilar '114 (a) / Ben Yedder '18, '39.

În urma meciurilor de marţi şi miercuri s-au mai calificat Young Boys Berna, Malmo, Benfica Lisabona, Şeriff Tiraspol şi Salzburg.