RB Leipzig a câştigat, duminică, pentru prima dată Cupa Germaniei, după ce a învins, în finala de la Berlin, pe Freiburg, după executarea loviturilor de departajare.

Freiburg a condus 1-0, prin golul marcat de Eggestein, în minutul 19, şi a avut avantajul jucătorului în plus, după eliminarea lui Halstenberg, din minutul 57.

Cu toate acestea, Nkunku, desemnat cel mai bun jucător din Bundesliga, a egalat, în minutul 76. Scorul de 1-1 s-a păstrat până la finalul celor 120 de minute regulamentare.

La loviturile de departajare, Gunter şi Demirovici au ratat şi, astfel, trofeul a ajuns în palmaresul lui Leipzig, după 4-2 la penaltiuri.

Echipa din estul Germaniei a mai jucat finala în 2017 şi anul trecut, dar a pierdut de fiecare dată.

A fost prima dată după 11 ani când nici Bayern Munchen, nici Borussia Dortmund nu au ajuns în fnală.