Formaţia Rapid a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa FCSB, în derbiul etapei a doua a Superligii.

Golurile au fost marcate de Dugandzic '19 şi Săpunaru '40.

Rapid a deschis scorul în minutul 19, când Ioniţă a centrat şi Dugandzic a înscris ca o lovitură de cap la primul său meci pentru Rapid.

Scorul final al meciului, 2-0, a fost stabilit în minutul 40, când Sefer a executat o lovitură liberă, Dugandzic a întors în careu pentru Săpunaru şi fundaşul rapidist a înscris.

Rapid: Moldovan - J. Morais, Săpunaru, Dr. Grigore, Fl. Ştefan (Iacob 90’) - Kait, Crepulja, Ioniţă II (A. Ciobanu 60’) – Sefer (Pănoiu 60’), Dugandzic, Costache (Papeau 75’). Antrenor: Adrian Mutu

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Bouhenna (Tamm 46’), Dawa, Radunovic – Oaidă (Olaru 46’; Musi 78’), Edjouma (Şut 46’), Fl. Tănase - Cordea, I. Stoica, Fl. Coman (Oct. Popescu 46’). Antrenor: Toni Petrea

Cartonaşe galbene: Săpunaru 24, H. Moldovan 58, Dugandzic 59, Crepulja 79 / Radunovic 58, Cordea 82, Oct. Popescu 88

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Mircea Grigoriu

Observator: Iosif Olah

Până acum, din cadrul etapei a doua din Superligă, s-au disputat meciurile: CS Mioveni – Farul 0-2, FC Voluntari – FC Botoşani 0-1, Sepsi Sf Gheorghe – FC Argeş 4-0, FCU Craiova 1948 – CFR Cluj 3-1, Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1

Etapa a doua mai programează, luni, următoarele meciuri: ora 18.30: Chindia – Hermannstadt 25 iulie, ora 21.30: UTA Arad - Petrolul