Formaţiile Tottenham şi Manchester Cityau obţinut victorii în partidele disputate, miercuri, în etapa a XXIX-a a campionatului Angliei, în care adversarii au condus.

Tottenham a învins cu scorul de 2-1 echipa Southampton, pe teren propriu, meci în care a revenit de la 0-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Ings, în minutul 30. Pentru Tottenham au înscris Bale ’60 şi Son ;90 (penalti).

Manchester City s-a impus tot cu scorul de 2-1, în deplasare, în faţa echipei Aston Villa. Gazdele au condus prin golul lui McGinn, din primul minut. Manchester City a revenit însă şi s-a impus prin golurile lui Foden ’22 şi Rodri ’40. În minutul 44, de la City a fost eliminat Stones. A fost eliminat ulterior şi un jucător al gazdelor, Cash, în minutul 57.