Formaţia Poli Timişoara a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-1), echipa ASA Târgu Mureş, într-un meci contând pentru prima manşă a semifinalelor Cupei Ligii.

Pentru ASA au marcat Ciolacu '26 şi Rus '77, iar pentru Poli au înscris Artean '11 (penalti), Drăghici '61, Llorente '67 şi Popovici '90+5.

0-1: Artean a transformat un penalti acordat pentru un henţ în careu al lui Constantin.

1-1: Ciolacu a egalat cu un şut din colţul careului mic.

1-2: Drăghici a profitat de o greşeală al lui Marius Constantin şi a marcat de la marginea careului de 16 metri.

1-3: Poli a dus scorul la 3-0, după ce Llorente a marcat din pasa lui Drăghici.

2-3: Rus a înscris din apropiere după o pasă de la Ursu.

2-4: Popovici a marcat cu un şut din apropierea punctului de la 11 metri.

Meciul a fost întrerupt aproximativ două minute în prima repriză, din minutul 16, după ce portarul gazdelor, Pedro Mingote, s-a resimţit la un contact cu terenul îngheţat. Centralul Iulian Călin a discutat la marginea terenului cu cei doi antrenori şi a decis ca jocul să continue. Potrivit digisport.ro, Mingote i-ar fi transmis centralului partidei că-l va da în judecată dacă se accidentează.

La partida de la Târgu Mureş jucătorii oaspeţi au purtat tricouri albe cu numerele scrise cu carioca pe spate. Ei au purtat astfel de tricouri deoarece au făcut deplasarea cu două rânduri de echipament, violet şi negru, asemănătoare cu cel al gazdelor, astfel că arbitrul Iulian Călin le-a cerut să găsească o soluţie.

ASA Târgu Mureş: Mingote - Matei (Szasz '90+3), Cordoş, M. Constantin, Mendy - G. Mureşan, Candrea (Ursu '76) - Kuku, Rus, Morar - Ciolacu (Iacobovici '68). Antrenor: Dan Alexa.

Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Scutaru (Bocşan '84), Şeroni, Neagu - Poparadu (Llorente '29), Artean - Bărbuţ, Croitoru, Vădrariu - Drăghici (Popovici '89). Antrenor: Ionuţ Popa.

Cartonaşe galbene: Morar '2, Cordoş '3, Candrea '33, Matei '78 / Bărbuţ '35, Drăghici '61

Meciul a fost arbitrat de Iulian Călin, ajutat de asistenţii Sebastian Gheorghe şi Miclos Nagy. Sebastian Colţescu a fost arbitru de rezervă, iar Ionel Popa şi Viorel Ilinca observatori.

Partida retur se va disputa la 1 martie 2017.

A doua semifinală tur va avea loc, joi, de la ora 20.30, între Dinamo şi Steaua, pe Arena Naţională.