Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe UTA Arad, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

În minutul 50, arbitrul Marian Barbu a acordat penalti după intervenţia VAR, la un henţ al lui Chindriş, şi Jair a deschis scorul, în minutul 52. Irobiso a majorat scorul pentru gazde, în minutul 67, iar arădenii au redus din diferenţă prin Otele, în minutul 76.

În minutul 90+5, arbitrul l-a eliminat pe Irobiso cu roşu direct, după consultarea VAR.

Petrolul se află la a treia victorie consecutivă în Superligă.

PETROLUL: Vâlceanu - Mathaus, Meijers, Huja - Borţa, Seto, Jair, Ţicu – Cioiu (Budescu 80), Irobiso, Grozav (Dumitriu 72). ANTRENOR: Nicolae Constantin

UTA ARAD: Fl. Iacob - Dobrescu, Chindriş (Ubbink 54), Hoxhallari, Abeid - P. Anton, Batha – Stahl (Keseu 63), R. Pop (Negoescu 62), Otele (Jobello 87) – Postolachi. ANTRENOR: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Borta 37 / Dobrescu 28, Postolachi 40, Chindriş 45+2

Arbitri: Marian Barbu - Imre-Laszlo Bucsi, Stelian Slabu - Cristina Trandafir

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan - Gabriel Stroe

Observator: Eduard Dumitrescu