Formaţia Paris Saint-Germain a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa FC Barcelona, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Tot marţi, Benfica a trecut pe teren propriu, scor 1-0, de Borussia Dortmund.

Golurile parizienilor în meciul cu FC Barcelona au fost marcate de Di Maria '18 şi '55, Draxler '40 şi Cavani '72.

Benfica s-a impus la Lisabona în meciul cu Borussia Dortmund prin reuşita lui Mitroglou, din minutul 49. În minutul 59, Borussia a avut un penalti ratat prin Aubameyang.

Partidele Bayern Munchen - Arsenal Londra şi Real Madrid - Napoli vor avea loc miercuri.

Tot în optimi, la 21 februarie, se dispută partidele Bayer Leverkusen - Atletico Madrid şi Manchester City - AS Monaco, iar în 22 februarie se joacă meciurile FC Porto - Juventus Torino şi FC Sevilla - Leicester City.

Meciurile retur sunt programate în perioada 7-15 martie.