Mii de fani ai lui Bonnie Tyler s-au aliniat pe străzile oraşului său natal din sudul Ţării Galilor pentru a-i aduce un ultim omagiu cântăreţei, în timp ce sicriul acesteia a fost adus la fosta sa locuinţă. Artista, al cărei nume real era Gaynor Sullivan, a murit pe neaşteptate pe 8 iulie, în Portugalia, la vârsta de 75 de ani.
Numeroşi admiratori s-au adunat de-a lungul Newton Road, în Mumbles, Swansea, pentru a urmări cortegiul care îi aducea sicriul acasă. Sicriul era acoperit cu drapelul galez şi era însoţit de o fotografie înrămată a cântăreţei, relatează The Guardian.
Fanii au aruncat flori pe maşina funerară, iar mulţimea a izbucnit în aplauze şi a început să cânte „Total Eclipse of the Heart”.
Mumbles era una dintre reşedinţele lui Tyler, care îşi împărţea timpul între Algarve, în Portugalia, şi o casă victoriană impunătoare din Blackpill, în apropiere de Mumbles, cu vedere spre golful Swansea.
Tyler a devenit celebră în întreaga lume datorită unor hituri pop precum „Total Eclipse of the Heart” şi „I Need a Hero”.
Printre cei care au aşteptat să-i aducă un omagiu s-a numărat Carys Edwards, în vârstă de 18 ani, care a spus că artista a fost „o sursă de inspiraţie pentru toată lumea”.
Ea a declarat pentru PA Media: „Muzica ei a impresionat foarte mulţi oameni, în special pe mine. Sunt destul de surprinsă de cât de mulţi oameni au venit astăzi aici, dar, pe de altă parte, nici nu sunt, pentru că a fost o adevărată legendă.
Se întorcea mereu acasă şi avea grijă să revină la fanii ei din Ţara Galilor.
Melodiile ei au impresionat cu adevărat foarte mulţi oameni de aici, din Ţara Galilor. Am iubit-o foarte mult. Când am aflat că a murit, a fost sfâşietor pentru noi toţi. Am plâns şi toate celelalte.”
Michael Bone, în vârstă de 58 de ani, şi partenerul său, Alan Hawkins, de 54 de ani, au venit din Derby pentru a urmări cortegiul.
„Ne-am gândit că ar fi frumos să-i aducem un ultim omagiu”, a spus Bone. „Pentru mine, personal, motivul este că, în adolescenţă, muzica ei era foarte prezentă. Pentru mine, perioada sa cea mai emblematică a fost cea a anilor '80.”
Potrivit relatărilor, alţi admiratori au venit chiar şi din Austria pentru a asista la trecerea cortegiului funerar al lui Tyler.
Printre celelalte hituri ale sale se numără „It's a Heartache” şi „If You Were a Woman (And I Was a Man)”. Ea a reprezentat Regatul Unit la concursul Eurovision din 2013, desfăşurat la Malmö, în Suedia, cu piesa „Believe in Me”, clasându-se pe locul 19.
O ceremonie de celebrare a vieţii lui Tyler urmează să aibă loc luni, 17 august, la Swansea Minster (Biserica St Mary's). Accesul în interior va fi permis doar persoanelor care au primit invitaţii, însă ceremonia va fi transmisă pe un ecran uriaş amplasat în apropiere, în St David's Square, unde publicul îi va putea aduce un omagiu.
După ceremonie, sicriul lui Tyler va străbate pentru ultima dată satul său natal, Skewen, după care va avea loc o reuniune privată, rezervată exclusiv familiei şi prietenilor.
Tyler a crescut într-o locuinţă socială din Skewen, alături de cinci fraţi mai mari.
„Mă consider o fată din clasa muncitoare şi nu am încetat niciodată să muncesc”, declara ea pentru The Guardian în 2013. „Susţin foarte multe [spectacole], pentru că simt că alţi oameni şi-ar dori enorm să primească oportunităţile care mi se oferă mie.”
În volumul său de memorii, ea a scris cu afecţiune despre Ţara Galilor: „Poate că am făcut unele lucruri extraordinare... dar, în atât de multe privinţe, sunt în continuare acea tânără din Ţara Galilor care dansa în jurul pianului alături de familia ei şi aşa voi rămâne întotdeauna.”
La momentul morţii sale, premierul de la acel moment , Keir Starmer, a descris-o pe Tyler drept o „figură emblematică” şi „una dintre cele mai mari artiste ale industriei muzicale britanice”. Printre cei care i-au adus omagii s-au numărat Catherine Zeta-Jones şi Cliff Richard.




























