Echipa franceză Olympique Lyon a terminat vineri la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu formaţia OGC Nice, în primul meci al etapei a 15-a din Ligue 1.

În minutul 35, gazdele au comis un henţ în propriul careu, prin Nicolas Tagliafico, iar arbitrul a acordat penalti după consultarea VAR. Portarul lui Lyon, Anthony Lopes a apărat şutul lui Nicolas Pepe, dar arbitrul Eric Wattellier a dictat repetarea loviturii de la 11 metri pentru că portarul lyonezilor nu s-ar fi aflat pe linia porţii în momentul execuţiei. La reluare, Pepe a înscris deschizând scorul. Gazdele au egalat în minutul 88, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, prin Alexandre Lacazette.

Olympique Lyon se află pe locul 9 în clasament, cu 20 de puncte, urmată pe locul 9 de OGC Nice, cu 19 puncte.

La oaspeţi, Rareş Ilie nu a fost convocat de antrenorul Lucien Favre.