Norvegia a stabilit un nou record de medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă, cu 17 medalii

Norvegia a stabilit un nou record de medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă, cu 17 medalii

Norvegia a stabilit un nou record de medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă, vineri, când Johannes Dale-Skjevdal a câştigat proba masculină de biatlon 15 km mass start, la Antholz-Anterselva Biathlon Arena.

Recordul anterior, de 16 medalii, a fost de asemenea stabilit de Norvegia, la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2022.

Vineri, Johannes Dale-Skjevdal a fost singurul biatlonist care a atins toate cele 20 de ţinte în proba de 15 km mass start. El a câştigat medalia de aur — a 17-a medalie de aur a Norvegiei la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina.

Medalia de argint i-a revenit tot unui norvegian, Sturla Holm Laegreid, iar pe a treia treaptă a podiumului a urcat francezul Quentin Fillon Maillet.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră