Federaţia Internaţională de Handbal a anunţat, duminică, imediat după încheierea finalei dintre Olanda şi Spania (30-29), componenţa All Star Team. Nicio jucătoare din România nu se regăseşte în această ierarhie.

All Star Team, Campionatul Mondial 2019, are următoarea componenţă: MVP - Estavana Polman (Olanda), extremă stânga - Camilla Herrem (Norvegia), inter stânga - Alexandrina Cabral Barbosa (Spania), centru - Estavana Polman (Olanda), inter dreapta - Anna Vyakhireva (Rusia), extremă dreapta - Jovanka Radicevici (Muntenegru), pivot - Linn Blohm (Suedia), portar - Tess Wester (Olanda).

Golgeterul competiţiei este Lois Abbingh (Olanda), cu 71 goluri.

Naţionala de handbal feminin a Olandei a câştigat, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial din Japonia, după ce a învins, în finala competiţiei, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 30-29 (16-13). România a încheiat pe locul 12 şi va evolua la turneul preolimpic 3 cu Norvegia, Muntenegru şi Coreea de Nord.