Naţionala U19 a României, antrenată de Alexandru Pelici, a învins, sâmbătă, echipa similară a Irlandei de Nord, scor 3-1, în cel de-al doilea meci din cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European.

După înfrângerea din primul meci în faţa Norvegiei, tricolorii s-au impus în a doua partidă datorită dublei reuşite de Andrei Borza (’43, ’75) şi a golului marcat de Adrian Mazilu (’90), intrat în a doua repriză. România a jucat în superioritate numerică aproximativ o oră, după ce căpitanul irlandezilor, McDonnell, a fost eliminat în minutul 34. Pentru irlandezi a marcat Marshall, în minutul 58, din penalti.

ROMÂNIA U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideş, 5. Paşcalău, 13. Borza – 6. Boţogan (15. Martinovic 64), 8. Vulturar (18. Sala 85) – 20. Bujor (11. Mazilu 64) – 16. Pop (21. Trică 77′), 9. Burnete (10. Radaslavescu 85), 7. Musi. Selecţioner: Alexandru Pelici

Rezerve: 12. Lefter – 4. Sălceanu, 11. Mazilu, 14. Kovacs, 17. Duţu

IRLANDA DE NORD U19: 1. Clarke – 4. Roney, 5. Fogarty, 14. McCallion – 19. Brown (17. Doran 46), 8. McDonnell-cpt., 6. Robinson (18. Falls 86), 3. Wightman – 13. Prendergast, 9. Marshall, 20. Sloan (16. Oudnie-Morgan 46). Selecţioner: Gerard Lyttle
Rezerve: 12. Charles – 10. Scannell, 11. Kirk, 15. Glenfield

Partidele României:

22 martie: Norvegia U19 – România U19 4-0

25 martie: România U19 – Irlanda de Nord U19 3-1

28 martie, ora 16:00: România U19 – Franţa U19

În septembrie 2022, naţionala U19 a reuşit calificarea la Turul de Elită după ce a terminat pe primul loc, fără înfrângere şi fără gol primit, grupa de calificare alcătuită din Austria, Lituania şi Letonia. Acum, România face parte din Grupa 1, alături de Franţa, Norvegia şi Irlanda de Nord.

Primele clasate din cele 7 grupe de la Turul de Elită vor obţine calificarea la Campionatul European U19 din această vară.

Turneul final va avea loc în perioada 3-16 iulie şi va fi găzduit de Malta.

Lotul selecţionat de Alexandru Pelici:

Portari: David Dincă (Clubul Sportiv al Armatei Steaua), Ştefan Lefter (CS Corvinul 1921 Hunedoara), Mihai Ciontoş (AFC Progresul 1944 Spartac)

Fundaşi: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideş (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Paşcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ştefan Duţu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (AFK Csikszereda)

Mijlocaşi: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareş Pop (UTA Arad), Alin Boţogan (AFC Unirea 04 Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iaşi), Vlasti Martinovic (Farul Constanţa 2), Denis Bujor (AFC Unirea 04 Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia)

Atacanţi: Rareş Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică (Clubul Sportiv al Armatei Steaua)