Naţionala României îşi află, duminică, adversarele din preliminariile Euro-2020. România este în urna a patra, iar la Campionatul European din 2020 şi Bucureştiul va găzdui patru meciuri.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Tragerea la sorţi va avea loc la ora 13.00, la Dublin.

Urnele pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Campionatului European din 2020 sunt următoarele:

Urna Ligii Naţiunilor (4): Elveţia*, Portugalia*, Olanda*, Anglia*

Urna 1 (6): Belgia, Franţa, Spania, Italia, Croaţia, Polonia

Urna 2 (10): Germania, Islanda, Bosnia-Herţegovina*, Ucraina*, Danemarca*, Suedia*, Rusia, Austria, Ţara Galilor, Cehia

Urna 3 (10): Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord, Scoţia*, Norvegia*, Serbia*, Finlanda*, Bulgaria, Israel

Urna 4 (10): Ungaria, România, Grecia, Albania, Muntenegru, Cipru, Estonia, Slovenia, Lituania, Georgia*

Urna 5 (10): Macedonia*, Kosovo*, Belarus*, Luxemburg, Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan, Moldova, Gibraltar, Insulele Feroe

Urna 6 (5): Letonia, Liechtenstein, Andorra, Malta, San Marino

Echipele marcate cu semnul * şi-au asigurat deja cel puţin un loc în play-off, după ce au câştigat grupele din Liga Naţiunilor.

Cele patru echipe din urna Ligii Naţiunilor vor fi trase la sorţi pe prima poziţie în grupele A, B, C şi D, ceea ce înseamnă că vor avea două date libere pentru a juca în faza finală a Ligii Naţiunilor, în luna iunie.

Echipele din urna 1 vor fi trase la sorţi pe prima poziţie în grupele E-J. Echipele din urna 2 vor fi trase la sorţi pe poziţiile doi din cele zece urne, cele din urna 3 pe poziţiile 3, cele din urna 4 pe poziţiile 4, iar cele din 5 pe poziţiile 5. Echipele din urna 6 vor fi trase la sorţi pe poziţiile 6 în grupele F-J.

Ţările gazdă nu pot fi mai mult de două în aceeaşi grupă. Acest lucru înseamnă că România (urna 4) nu va putea fi repartizată într-o grupă în care se află deja două dintre următoarele: Olanda/Anglia/Spania/Italia (din urna 1), Germania/Danemarca/Rusia (din urna 2) şi Irlanda/Scoţia (din urna 3).

Cele 12 gazde ale Euro-2020 sunt: Anglia, Azerbaidjan, Danemarca, Germania, Irlanda, Italia, Olanda, România, Rusia, Scoţia, Spania, Ungaria.

Următoarele echipe nu se pot întâlni: Gibraltar şi Spania, Kosovo şi Bosnia-Herţegovina, Kosovo şi Serbia.

Într-o grupă pot fi cel mult două dintre ţările cu climă rece: Belarus, Estonia, Feroe, Finlanda, Islanda, Letonia, Lituania, Norvegia, Rusia, Ucraina.

Cel mult o pereche dintre următoarele se poate regăsi în aceeaşi grupă, din cauza distanţelor mari de parcurs:
• Azerbaidjan cu Gibraltar, Islanda, Portugalia;
• Islanda cu Armenia, Cipru, Georgia, Israel;
• Kazahstan cu Andorra, Anglia, Franţa, Feroe, Gibraltar, Islanda, Malta, Irlanda de Nord, Portugalia, Irlanda, Scoţia, Spania, Ţara Galilor.

La finalul fazei grupelor preliminare, echipele de pe primele două locuri în cele zece grupe se vor califica la Campionatul European din 2020. Ultimele patru locuri la turneul final vor fi ocupate după play-off-ul la care vor participa cele 16 câştigătoare ale grupelor Ligii Naţiunilor sau următoarele echipe cel mai bine clasate în Liga Naţiunilor, în funcţie de rezultatele grupelor preliminare ale Euro-2020.

Datele pentru meciuri din preliminarii sunt: 21–23/03/2019; 24–26/03/2019; 07–08/06/2019; 10–11/06/2019; 05–07/09/2019; 08–10/09/2019; 10–12/10/2019; 13–15/10/2019; 14–16/11/2019; 17–19/11/2019.

Turneul final va avea loc în  perioada 12 iunie - 12 iulie 2020.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.