Tottenham, echipă antrenată de Jose Mourinho, a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de fosta formaţie a portughezului, Manchester United, în etapa a XV-a a campionatului englez de fotbal Permier League.

Rasford a marcat de două ori pentru gazde, în minutele 6 şi 49, ultimul din penalti. Pentru oaspeţi a înscris Dele Alli, în minutul 39.

Mourinho a preluat conducerea tehnică a londonezilor la 20 noiembrie şi a câştigat de atunci două partide în campionat şi una în Liga Campionilor.

Alte rezultate înregistrate miercuri:

Chelsea - Aston Villa, scor 2-1 (Abraham '24, Mount '48 / Trezeguet '41);

Leicester - Watford, scor 2-0 (Vardy '55-p, Maddison '90+5);

Southampton - Norwich, scor 2-1 (Ings '22, Bertrand '43 / Pukki '65);

Wolverhampton - West Ham United, scor 2-0 (Dendoncker '23, Cutrone '86);

Liverpool - Everton, scor 5-2 (Origi '6, '31, Shaqiri '17, Mane '45, Wijnaldum '90 / Keane '21, Richarlison '45+3).

Lider este Liverpool, cu 43 de puncte, urmată de Leicester - 35, Manchester City - 32 şi Chelsea - 29. Tottenham este pe locul 8, cu 20 de puncte, iar United, pe 6, cu 21 de puncte.