Jucătoarea Mihale Buzărnescu, locul 59 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-6 (4), 6-2, de eleveţianca Belinda Bencic, locul 98 WTA şi cap de serie numărul 5, în sferturile de finală ale turneului ITF de 100.000 de dolari de la Dubai

Fosta ocupantă a locului 7 WTA s-a impus după un meci care a durat o oră şi 23 de minute. Ea şi-a luat astfel revanşa după ce a fost învinsă, în urmă cu două luni, de Buzărnescu, în sferturile de finală ale turneului de la Linz, scor 6-4, 5-7, 7-6 (4).

În ciuda înfrângerii suferite joi, sportiva română de 29 de ani va înregistra o nouă urcare în clasamentul WTA, până pe locul 55, cel mai bun din carieră.