Meciul Montpellier - Olympique Marseille, din prima etapă a Ligue 1, a fost întrerupt, în minutul 89, după ce suporterii gazdelor au aruncat obiecte pe teren, informează lequipe.fr.

Partida a fost oprită când oaspeţii conduceau cu scorul de 3-2 (0-2).

Gazdele au avut 2-0 la pauză, prin reuşitele lui Peres '30 (a) şi Laborde '34.

Marseille a revenit după pauză, prin Cengiz Under '68 şi Dimitri Payet '75 şi '80.

După ultimul gol, Valentin Rongier, jucător de rezervă la OM, a fost lovit de o sticlă aruncată din tribune.

Mai târziu, obiectele aruncate l-au vizat chiar pe jucătorul gazdelor Florent Mollet, care încerca să execute un corner.

În minutul 89, arbitrul Jeremie Pignard a oprit partida şi a trimis echipele la vestiare.

Directorul de securitate al clubului din Montpellier, Pierre-Marie Grappin, a fost nevoit să se adreseze spectatorilor: "Suporteri, sunteţi pe cale să le oferiţi celor din Marsilia cel mai frumos cadou la care pot visa. Comportamentul vostru, care constă în aruncarea de sticle, de pahare pline în timpul jocului şi pe teren este inadmisibil."

Partida a fost reluată după aproximativ zece minute de întrerupere şi s-a încheiat cu 3-2 pentru formaţia din Marsilia.

Potrivit lesoir.be, fanul care a aruncat sticla spre Rongier a fost reţinut.

Meciul s-a jucat cu o cotă de 13.500 de locuri disponibile din capacitatea totală a arenei, de 22.000 de locuri.

În acest week-end, spectatorii au revenit în tribune în Franţa după şapte luni de meciuri cu porţile închise.