Marius Baciu, antrenorul echipei FCSB, crede că formaţia sa va fi mult mai bine în viitor, din toate punctele de vedere
„Explicaţie... Am pierdut cu 0-1, după o fază care... Nu ştiu dacă au ajuns de două ori în careu în afară de faza penalty-ului. Nu am văzut faza exact, nu mai contează dacă a dat VAR-ul sau arbitrul, dar dacă s-a dat de la VAR înseamnă că e penalty. E frustrant pentru noi, normal că e frustrant. Adversarii nu ajung la poartă şi plecăm fără niciun punct.
Am avut şi noi situaţiile noastre. Am pierdut primul meci în acest campionat, avem mult de muncă. Un teren greu cu o echipă care şi-a apărat şansele corect, şi-a închis bine culoarele. Asta a fost, când vom vedea meciul din nou, vom analiza mai clar. Cred că în prima repriză nu ne-am ridicat la un nivel bun, am fost parcă puţin fricoşi aşa să jucăm, nu am ieşit la construcţie.
În a doua repriză am început mult mai bine, dar n-am ales momentul cel mai potrivit când să centrăm, să ducem mingea în careu. Ultima pasă nu a mers cum trebuie. Acolo în careu puteam mai mult, a fost acea situaţie la Tavi, nu a reuşit să îşi facă mingea cum a dorit el, a zis că terenul era foarte uscat. Cam asta e.
Am avut momente bune, când ei au rămas cu un atacant, trebuie să urcăm mai mult, cu Cisotti, să avem personalitate. Am intrat oarceum într-un joc care lor le-a convenit. În a doua repriză am jucat destul de bine chiar dacă nu am marcat. La un corner, a căzut mingea pe mână, am înţeles că l-a şi împins, a fost un duel acolo.
E frustrant pentru că nu au avut ocazii, nu au creeat absolut nimic şi să pleci fără niciun punct e foarte frustrant pentru că ne doream mai mult. Uşor, uşor ne aşezăm şi fizic şi în următoarele două meciuri vom fi mai bine din punct de vedere fizic şi tehnico-tactic.”, a spus Marius Baciu.




























